کاروان نیکان

امتیاز کاربران

آیا هیچ شده است که به مسجدی از مساجد بروی که خداوند امامی با آوازی بسیار زیبا و گیرا نصیب آن کرده، و مجموعه‌ای از جوانان خوب را می‌یابی که عزم برآن بسته اند پیش روی خداوند به نماز ایستند، اگرچه تا سحر نیز به درازا کشد،زیرا برای حصول اجر و ثواب چند برابر و مغفرت گناهان به سوی خانه خدا شتافته اند، در وقتی که برخی دیگر این شب‌ها را با چیزهایی می‌گذرانند که بر تو پوشیده نیست...

مطالعه بیشتر...

دین‌داری ما؛ حقیقی یا ساختگی

امتیاز کاربران

جاسم المطوع

«کارت ویژه‌ی فقراء، اتاقک‌هایی برای گربه‌ها، گروه ویژه‌ی معلولان، ظرف‌های زیبایی در راه‌ها و وسایل بازی‌ و سرگرمی برای کودکان در هر ساختمان». این‌ها مواردی بود که در سفر اخیرم به ترکیه نظرم را جلب کرد. ما از شهر معروف «باشاک» دیدن کردیم این شهر به انبوه اماکن بازی و تفریح و فروش مواد مخدر و کثر جرم مشهور بود...

مطالعه بیشتر...

اندرز گفتن یا آبرو بردن

امتیاز کاربران

هیچ‌ چیزی به اندازه اندرز و نصیحت متقابل در میان یک ملت نمی‌تواند نشانه و مظهر رشد و فرهنگ و دانش آنها باشد به گونه‌ای که همه انسان‌ها از اندرز و راهنمایی برادر و خواهر و همسایه و فرزند و شاگرد و زیردست خود کوتاهی ننمایند. در این چنین حال و وضعی است که حقوق همه رعایت می‌شود، فضایل و ارزش‌ها عملی می‌گردند، فضایی از اعتماد و اطمینان مقابل در میان مردم گسترش پیدا می‌نماید، و همة مظاهر خیانت و تهمت و غیبت کردن از دیگران از بین می‌رود.

مطالعه بیشتر...

ياد خدا آرامش بخش دل ها است

امتیاز کاربران

دنيای امروز دنيای سرشار از عصبيت است. به نظر می رسد که هزاران نفر در سرتاسر دنيا، زير فشارهای روانی شديدی قرار دارند و اين روند همه روزه رو به افزايش است: اما اين پرسش در بسياری از قلبها مطرح می شود: «چگونه بر عصبيت غلبه کنيم؟»آيا دل ما بی‌قرار نيست؟ آيا قلب‌های ما رنج ديده نيستند؟ کاش کسی باشد تا آرامش را به قلب‌های ناآرام ما بازگرداند. آيا روح ما زير بارهای سنگينی قرار ندارد؟ کاش کسی اين بارها را ازقلب ما برمی داشت تا سبکی و طراوت را احساس کنيم....

مطالعه بیشتر...

کودکان ما و ایمان به خداوند

امتیاز کاربران

شکی نیست که اقدام والدین در شروع وظیفه ی تربیت دینی فرزندشان از سنین پایین ، کودک را آماده می کند که عقیده و ایمان به «الله» تعالی در روانش رشد کند. ابزارهای زیادی برای پرورش و رشد ایمان به خداوند قدّوس در کودک وجود دارد که تشویق کودک به تأمل و اندیشیدن در پدیده هایی که دور وبر خود می بیند یکی از آنهاست. در این مطلب تعدادی از این ابزارها را بیان میداریم

مطالعه بیشتر...

آسان‌گیری و تسامح در اسلام

امتیاز کاربران

تسامحدین اسلام آخرین پیغام آسمانی است که خداوند آنرا برای همه مردم فرو فرستاده است چه در مشرق و چه در مغرب، برای زن و مرد، قدرتمند و ناتوان، ثروتمند و فقیر، دانا و نادان، سالم و بیمار؛ به همین خاطر خداوند عظیم‌الشأن با لطف و کرم خویش پیغام خود را به گونه‌ای نازل فرموده که فهم آن برای هر کسی میسّر می‌باشد و عمل نمودن به آن سهل و آسان می‌باشد. و نیز همه مردم را در خود جای می‌دهد و هر مکلفی می‌تواند آنرا انجام دهد.

مطالعه بیشتر...

آرمان جوانان مسلمان..

امتیاز کاربران

شباب المسلم

بِسْمِ اللَّـهِ الرَّحْمَـنِ الرَّحِيم
وَالْعَصْرِ ﴿١﴾ إِنَّ الْإِنسَانَ لَفِي خُسْرٍ ﴿٢﴾ إِلَّا الَّذِينَ آمَنُوا «سوگند به زمان. که انسانها همه در زیان هستند، مگر آنانکه ایمان بیاورند».
[آری، آرمان جوانان مسلمان عبارتست از:] ایمان به الله و اینکه بدانند او تعالی اولین و آخرین است، و اراده‌کنندة قادر و تواناست، و یقین نمایند که هر چیزی به خواست و ارادة اوست..

مطالعه بیشتر...

عبادات پنهانی ، نشانه ی اخلاص

امتیاز کاربران

اخلاصصالحان عبادت خود را پوشیده می داشتند و از روی اخلاص برای خداوند و ترس از ریا، طاعاتِ خود را مخفیانه انجام می دادند.
زبیر ـ رضی الله عنه ـ می گوید: »هر کدام از شما که بتواند عملِ صالحِ مخفیانه داشته باشد، چنین کند«.

مطالعه بیشتر...

روشهای دعا، و آنچه موجب قبول آن ميشود

امتیاز کاربران

دعا- اخلاص در دعا

2- اينکه دعا را با حمد و ثنای خدا سپس صلوات بر پيامبر صلی الله عليه و سلم شروع کند و با همان، دعا را ختم نمايد.

مطالعه بیشتر...

حکمت‌های معنوی از ابن عطاء‌الله سکندری

امتیاز کاربران

ابن عطاء الله سکندری، عارف نامبردار سده‌ی هفت هجری است که در اسکندریه‌ی مصر می‌زیست. «الحِکَم العطائیه» ظاهرا از نخستین آثار اوست که کرارا چاپ شده و چندین شرح بر آن نگاشته‌اند. حکمت های ابن عطاء، نثری موجز و زیبا دارد که حاوی تعالیم معنوی و آموزه‌های عرفانی اوست.

مطالعه بیشتر...

آخرین نظرات

آخرین پیامک ها

شبی با قرآن(1393/08/22) 1393-08-22 - سلام خدا بر شما * و در زمین کوههای...
شبی با قرآن(1393/08/15) 1393-08-15 - سلام اسلام دین صلح است *اي كساني ...
شبی با قرآن(1393/08/08) 1393-08-08 - سلام *اميد است پروردگارتان ( بعد ...

ورود نویسندگان

شبی با قرآن

  • در بخش شبی با قرآن تذکره پیامک های ارسالی هر هفته به همراه تفسیر آیات هفته ، همزمان با ارسال پیامک ها قرار داده خواهد شد تا بدین سان امکان دسترسی به پیامک ها از طیق اینترنت نیز فراهم شود.
  • پیامک های هفتگی

بخش اخبار

  • در بخش اخبار تذکره تلاش خواهد شد تا جدیدترین اخبار و رویدادهای جهان اسلام به سمع و نظر خوانندگان گرامی برسد.
  • ورود به بخش اخبار

بخش دانلود

  • در بخش دانلود تذکره تلاش خواهد شد تا امکان دانلود و مشاهده ی آنلاین انواع فایل های صوتی و تصویری و کتاب و نرم افزار اسلامی فراهم شود تا بدین گونه قدمی در راستای نشر فرهنگ اسلامیمان برداشته باشیم
  • ورود به بخش دانلود

مقالات تذکره

  • در بخش مقالات تذکره تلاش خواهد شد افزون بر تولید مقاله یکی از قوی ترین آرشیوهای مقاله برای سایت های اسلامی ایجاد شود تا امکان دسترسی به حجم وسیعی از مقالات در کمترین زمان ممکن فراهم شود.
  • ورود به بخش مقالات
شما اینجا هستید: خانه مقالات اخلاق و تربیت